ingenero: (Default)
ingenero ([personal profile] ingenero) wrote2023-08-18 10:26 am

Детская болезнь левизны

Еще в мою далеку велоэпоху меня поражали вело-коллеги с требованием «постройте нам велодорожки!». Святая уверенность что государство должно ее построить. А что взамен? А взамен они обещали благосклонно по ним катать. Такие вот благодетели. Вот построят велодорожку, все пересядут на велы, будет экология, здоровье нации и страна озолотится. Вот на полном серьезе это несли.

Нечто подобное я вижу сейчас, когда моноколесники одобряют строительство велодорожек. Мне же удобно, могу тут катить, могу там, красота! Благодаря прошлой дискуссии я осознал, что меня больше всего в этом коробит. Ну ок, тебе удобней. Но почему за твое удобство другие люди должны платить? И деньгами, и толкотней в пробках. Почему мотоциклист должен ехать по ПЧ, а для тебя строить велодорожку, хотя вы катите с одной скоростью?

Это левацкий подход, когда гос-во считается всемогущим благодетелем, решающие любые проблемы. Потребовали дорожки – получили, а все остальное осталось прежним. И дороги прежней ширины, и денег меньше не стало. И ничего взамен.

Но как и в остальном, левацкий подход выходит боком. Если есть дорожка – то катай только по ней, и не быстрее 25 км/ч. И по ПЧ нельзя, и по тротуару, и по дорожке нормально тоже нельзя. Единственный способ жить – нарушать правила. Тогда да, можно ловить преимущества. Хотя даже по ПЧ катить уже хуже – она существенно сузилась и трафик на ней ухудшился. Но даже это пока гос-во не идет благодетельствовать дальше и не усилит регуляцию. Получается нарушение закона при социализме неизбежное следствие.

Правый подход он другой. Общий набор правил для всех. Вот ПЧ, скорость до 50 км/ч, вот и катай как все. Страшно и стремно на веле? Ну не катай. Пересаживайся на мот, колесо, ходи пешком. Твоя вело-религия это твоя проблема.

Когда-то в велодорожках смысл был. Денег на авто нет, перемещаться надо, скорости радикально отличаются, делая потоки несовместимыми. Сейчас же это выродилось в исключительно религиозную концепцию.
kondybas: (Default)

[personal profile] kondybas 2023-08-19 09:20 am (UTC)(link)
Середньорічний 850 - це 3-4 км на день, що одразу характеризує юзкейс. З дому на роботу/до школи і назад, попутно заїхавши до крамниці. Причому, все в межах 1.5-2 км від дому. Це типова європейська сітка маєтків, де живуть невеличкими селами по 10-15 дворів, або й взагалі хуторами, на відстані 500-1000м. В нас, наприклад, внаслідок колективізації, схема інша - села по 200-300 дворів із відстанями по 3-10 км між ними. Інший юзкейс, інші транспортні особливості. 850 км на тиждень - це автомобілем або якщо таксист, або якщо по роз'їзній роботі :) Я своїм коритом не кожного місяця 850 набираю, і навіть 500 - це вже багато :) Але, зате, в мене бувають поїздки, коли п'ятеро в салоні, і ще зверху кіт, і в багажнику півтора центнери.
harrier_bird: (Default)

[personal profile] harrier_bird 2023-08-19 09:35 am (UTC)(link)
Іменношо. Я до того, що це місцеві особливості, які мало того, що цілком могли повернутися у будь-який бік. Так ще й які не можна намагатися брати за основу для інших умов. Того ж Києва. Або іншого міста з вираженою маятниковою міграцією (тобто, всіх українських міст).

А щодо 850 за тиждень — є іще варіант, що дуже любиш кататися. Колись щільно спілкувався з однією дівчиною, любителькою покататися на спочатку Таврійці, потім на Гетці. Тоді не міряв, але думаю, що у неї теж десь так набиралося.
Edited 2023-08-19 09:39 (UTC)
kondybas: (Default)

[personal profile] kondybas 2023-08-19 09:48 am (UTC)(link)
Я не впевнений, що місцеві нюанси можуть повернутися в довільний бік. Нідерланди пласкі, навіть без пагорбів. А в нас по Києву інколи доводиться злазить та штовхати лісапєда руками в гору (якщо без коробки передач). Одне це вже лімітує певні варіанти.

Що ж до міграції з передмість, то це так, чисто культурний фактор, бо всім треба мати офіса в історичному центрі, бо інакше некруто. Я вже не кажу про виробництва, які тяжіють до великих міст із іраціональних причин. Я, наприклад, мав справу з однією фабрикою з виробництва склопакетів (не вікон, а тільки склопакетів), що клепала продукцію не тільки для всієї західної України, а навіть експортувала ті пакети у - тадам! - Китай. І шо? фабричка на околиці райцентра, але біля міжобласної траси - і всьо. І обсяги виробництва якісь гігантські.